Comenius z wizytą na Sardynii

W dniach 1-5 grudnia 2014r odbyła się kolejna wizyta uczniów i nauczycieli w ramach Programu Międzynarodowej Wymiany Szkół Comenius, w którym uczestniczy Gimnazjum Nr 1 w Krośnie. Tym razem celem naszej podróży była malownicza wyspo Sardynia, w sercu której położona jest niewielka miejscowość Bosa, gdzie mieści się partnerska szkoła.
Głównym celem wizyty było przedstawienie sprawozdania z dotychczasowych działań w projekcie. Uczestniczący w spotkaniu koordynatorzy wymienili doświadczenia w zakresie pracy w wolontariacie, organizowanych spotkaniach młodzieży z seniorami, przedstawili produkty tych spotkań i ustalili szczegóły dalszej pracy. Koordynujący projektem Fulgencio Garcia zaznajomił uczestników z zasadami funkcjonowania i rekrutacji członków do nowego projektu "Erasmus+".
W tym czasie młodzież z ośmiu krajów partnerskich uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez włoskich nauczycieli w języku angielskim, który jest oficjalnym językiem projektu.
Złożyliśmy wizytę władzom miasta, przedstawiciele których z wielkim zainteresowaniem słuchali o działaniach w ramach projektu,którego celem jest pielęgnacja międzypokoleniowych więzi ("Ja uczę ciebie, ty uczysz mnie - dzielimy mądrość i życie"), a przedstawiali je właśnie sami uczniowie, z myślą o których projekt zaistniał i dalej się rozwija.
Ponieważ pogoda dopisywała, jak na tę część Europy przystało, w chwilach wolnych od zajęć nauczyciele i uczniowie mogli zwiedzić malowniczą wyspę. Odwiedziliśmy miejscowość Ogliastra, w której znajduje się imponującej wielkości jaskinia "Su Marmuri", poznaliśmy genezę pojawienia się wiatraków na wyspie, zgłębiliśmy tajemnice zamku Malaspina, zwiedziliśmy port w Alghero.
Trudy wycieczek rekompensowały nam śródziemnomorskie posiłki, przygotowywane przez uczniów (przyszłych kucharzy) w goszczącej nas szkole w miejscowości Bosa.
Wróciliśmy do Krosna pełni wrażeń i ciepłych wspomnień i już przygotowujemy się do kolejnej wizyty. Tym razem celem naszej podróży będzie egzotyczna Turcja.

Koordynator projektu: Dorota Ślęczka