Informacje ogólne

Gimnazjum nr 1 w Krośnie jest szkołą, która została założona uchwałą Rady Miejskiej w Krośnie Nr V /74/99 z dnia 11 marca 1999 roku. Tu rozpoczyna się historia szkoły. Jednak historia budynku, w którym się mieści tj. przy ulicy Piotra Skargi 3 w Krośnie sięga znacznie wcześniej. Otwarty został w 1898 roku po trzech latach budowy.

Mieściło się w nim Państwowe Seminarium Nauczycielskie. Budynek podzielono na dwie części: szkołę i internat.

Obok znajdowało się boisko, ogród szkolny oraz pole doświadczalne potrzebne do zajęć z gospodarstwa wiejskiego.

W 1939 roku zlikwidowano seminarium , a na jego miejsce utworzono Państwowe Liceum Pedagogiczne. Podczas II wojny światowej budynek szkoły został prawie doszczętnie zniszczony, odbudowany po wojnie dzięki pomocy mieszkańców Krosna. Do 1960 roku mieściło się w nim Liceum Pedagogiczne, rok później powstało w nim Studium Nauczycielskie, a następnie w 1971 roku Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie. 1 września 1983 roku w budynku przy ulicy Piotra Skargi 1 i 3 utworzono zbiorczy zakład szkolny. W jego skład wchodziły: Studium Nauczania Początkowego, Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie, Państwowa Szkoła Ćwiczeń i Policealne Studium Zawodowe dla Pracujących. W 1984 roku mieściło się w budynku Studium Nauczycielskie, które w 1988 roku stało się punktem konsultacyjnym WSP w Rzeszowie. Kolejne zmiany przyniósł rok szk. 1988/89, przestał istnieć Zespół Szkół, a Szkoła Ćwiczeń powróciła do nazwy Szkoła Podstawowa Nr 9.

W roku 1999 decyzją Rady Miasta Krosna skrzydła A, B budynku przeznaczono dla nowo utworzonej szkoły - Gimnazjum nr 1 w Krośnie oraz oddziałów wygasającej Szkoły Podstawowej nr 9 w Krośnie.

Somos una escuela del sur de Polonia en la región Podkarpacki. Exactamente en la ciudad de Krosno. En nuestra escuela se pueden aprender los idiomas inglés y alemán, tambien para los alumnos interesesados impartimos clases de los idiomas ruso y español. Estaríamos encantados en contactar con escuelas europeas del mismo tipo que la nuestra para intercambios de alumnos. Podemos ofrecer una interesante historia, cultura y tradiciones. Posibilidad de conocer la ciudad de Cracovia, las interesantes minas de sal de Wieliczka, los famosos campos de concentración de Oswiecim (Auschwitz)...... Los únicos bisontes vivientes de europa. Os invitamos a conocer nuestra maravillosa ciudad.

Gimnazjum nr 1 in Krosno is a school which was funded by town councelors of Krosno on the 11th of March,1999. Before that, the school went through many changes. At first, the school was a National Teachers’ Seminar. Next to it, there was the school playground, a garden, and a small field used to teach about farming. In 1939, the Seminar was removed and the school was turned into a college. In WW2, nearly the whole building got destroyed, then later re-built thanks to the help of the residents of Krosno. From then on, minor changes were made to the set-up of the school and the courses the students were offered, until 1988, when it was made into a consultation point of the WSP in Rzeszow. Around a year later, the school was turned into Szkoła Podstawowa nr 9 in Krosno. Ten years later, the Town Council decided the school was to be made home to two schools: Gimnazjum nr 1 and Szkoła Podstawowa nr 9.

Gymnasium Nr 1 in Krosno wurde am 11. März 1999, laut Beschluss des Stadtrates in Krosno, gegründet. Hier beginnt die Geschichte der Schule. Früher war hier das Staatliche Lehrerseminar. Das Gebäude wurde in zwei Teile getrennt: die Schule und das Internat. Neben der Schule befanden sich: der Sportplatz, der Schulgarten und das Versuchsfeld für den landwirtschaftlichen Unterricht. 1939 wurde das Lehrerseminar eingelöst und Pädagogische Oberschule gegründet. Während des zweiten Weltkrieges wurde das Schulgebäude völlig zerstört und nach dem Krieg von den Einwohnern wieder aufgebaut. Pädagogische Oberschule war hier bis 1960, dann Studium für Lehrer und im Jahr 1971 wurde die Staatliche Schule für Kultur- Bildungswesen und Bibliothek gegründet. Am 1. September 1983 wurde im Gebäude in der Piotra Skargi-Straße 1 und 3 die Gesamtschulanlage gebildet, zu der gehörten: Studium des Grundschulunterrichts, die Staatliche Schule für Kultur- Bildungswesen und Bibliothek, Fachschule für Lehrerpraxis und Berufsfachschule für Gymnasiumabsolventen. Seit 1988 funktionierte Studium für Lehrer als Beratungsstelle der Pädagogischen Hochschule in Rzeszów. Dann wurde die Fachschule für Lehrer in Grundschule Nr 9 verwandelt Das ganze Gebäude wurde 1999 laut Beschluss des Stadtrates in Krosno für Gymnasium Nr 1 und Grundschule Nr 9 bestimmt.