Wizyta na Węgrzech

Od 25 do 30 maja 2014 r. miała miejsce kolejna wizyta partnerska w ramach projektu Comenius realizowanego w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie. W projekcie partycypuje osiem krajów: Hiszpania, Litwa, Polska, Rumunia, Szwecja, Turcja, Węgry i Włochy. Tym razem spotkanie odbyło się na Węgrzech, w miejscowości Szentendre.

W czasie pobytu zaprezentowaliśmy nasze szkoły i miasta oraz przeprowadziliśmy ewaluację pierwszego roku dwuletniego projektu. Mieliśmy też przyjemność obejrzenia przedstawienia „Powitanie wiosny” zaprezentowanego przez węgierskich uczniów. Podczas wizyty w ratuszu zostaliśmy serdecznie powitani przez prezydenta Szentendre, zapoznaliśmy się z historią tego uroczego miasteczka, a po spotkaniu zwiedziliśmy jego najciekawsze zabytki. W kolejnych dniach odwiedziliśmy skansen w pobliżu Szentendre, zobaczyliśmy panoramę miasta Esztergom z kopuły największej na Węgrzech bazyliki oraz zwiedziliśmy zamek i wieżę obronną w Wyszehradzie, gdzie obejrzeliśmy również turniej rycerski. Na zakończenie pobytu mogliśmy podziwiać panoramę Budapesztu z pokładu statku podczas wycieczki po Dunaju, zobaczyć zamek, kościół św. Macieja i plac Bohaterów oraz zwiedzić budynek parlamentu węgierskiego.

Uczniowie biorący udział w spotkaniu w interesujący sposób spędzili czas odkrywając, podczas biegu patrolowego, ciekawe miejsca w Szentendre, bawiąc się na zjeżdżalni grawitacyjnej, zdobywając pieszo wzgórze zamkowe w Wyszehradzie oraz rozgrywając mecze koszykówki w międzynarodowych drużynach. Niewątpliwie ciekawym, choć nie zawsze do końca przyjemnym doświadczeniem było zetknięcie z węgierską kuchnią, której smaczne zazwyczaj potrawy zaskakują bogactwem przypraw i trudną czasami do „przełknięcia” ostrością.

Piękna pogoda i wielość niezapomnianych wrażeń podczas pobytu na Węgrzech z pewnością spowodują, że będziemy go długo i mile wspominać.

Zofia Brożek-Gonet i Renata Trznadel