Gimnazjum nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Logowanie

Hasło:

Cyfrowa Szkoła
Szkoła Promująca Zdrowie

Wrzesień 2013 - Czerwiec 2014

Listopad 2013

  1. Zgodnie z harmonogramem projektu utworzyliśmy grupę wolontariuszy, którzy na stałe będą współpracować z domami opieki nad ludźmi w podeszłym wieku w ramach wolontariatu.
  2. Naszym celem jest przybliżenie ludziom starszym niedostępnego dla nich niejednokrotnie świata nowoczesnej techniki w celu lepszego komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną.
  3. W styczniu 2014 planujemy wizytę w domu spokojnej starości w naszym mieście i zaprezentujemy tam przygotowane przez grupę projektową „ Jasełka”, śpiewając kolędy i dzieląc się opłatkiem z ludźmi, o których niejednokrotnie zapomniała nawet najbliższa rodzina.
  4. Również na miesiąc styczeń zaprosiliśmy do naszej szkoły twórców ludowych, którzy w ramach warsztatów pokażą i nauczą naszych uczniów, jak wykonywać tradycyjne świąteczne i okolicznościowe ozdoby. Zabierzemy je potem ze sobą do domu spokojnej starości i przekażemy zaprzyjaźnionym z nami pensjonariuszom.

Grudzień 2013

Publikacja zwycięskiej pracy na logo projektu Comenius. Spośród licznych prac wyłoniliśmy naszym zdaniem najlepszą, autorstwa Katarzyny Adamskiej. Zabierzemy ją ze sobą do Rumunii, gdzie wspólnie z naszymi partnerami zdecydujemy praca z którego kraju stanie się oficjalnym logo naszego projektu.

Poniżej prezentujemy pozostałe wyróżnione prace.

Miło nam również poinformować, że wyłoniliśmy zwycięzców kolejnego konkursu:
„Narysuj swoich dziadków”
Decyzją jury najlepsze prace wykonali:
Ruiz Trillo, 14 Zofia Michałkowska, 12

Wyróżnione rysunki prześlemy do Szwecji, gdzie sporządzony zostanie kalendarz z nagrodzonymi pracami.

Międzynarodowy Kalendarz Partnerski 2014 - 2 630kB


Styczeń 2014

W styczniu wzięliśmy udział w niezwykłym wydarzeniu w naszej szkole- zaprosiliśmy twórców ludowych aby pokazali nam jak ze słomy i sznurka wyczarować niezwykłe anioły. Członkowie grupy projektowej świetnie się bawili wykonując niezwykłej urody anioły dzięki swoim umiejętnościom manualnym i niezwykłej wyobraźni. Prace zabierzemy ze sobą do domu spokojnej starości, gdzie wystawimy jasełka.

17 stycznia 2014 grupa uczniów SP1, G1 oraz członkowie grupy projektowej Comenius w MZSnr5, udali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej nr1 w Krośnie, aby przedstawić jego podopiecznym jasełka: ' Nie było dla nich miejsca". Mali artyści bardzo przeżywali tę wizytę, bo po raz pierwszy mieli okazję wystąpić przed tak wspaniałą i otwartą publicznością. Przedstawiając bożonarodzeniowy spektakl oraz śpiewając kolędy wywołali nie tylko zachwyt ale niejednokrotnie łzy wzruszenia na twarzach starszych, często niepełnosprawnych osób. Pensjonariusze ochoczo przyłączyli się do wspólnego kolędowania, a cały występ zakończył się posiłkiem we wspólnym gronie. Celem przewodnim imprezy były założenia programowe projektu Comenius, który poprzez kontakty ze środowiskiem osób starszych, uczy młodzież szacunku dla tych ludzi i podkreśla rolę międzypokoleniowych więzi. Członkowie grupy projektowej liczą na stały kontakt z DPS, a w ramach rewizyty planujemy spotkanie w szkole, gdzie spróbujemy przybliżyć starszym osobom niedostępny dla nich często świat nowoczesnej techniki.


Luty 2014

13 stycznia 2014 odwiedziliśmy Klub Seniora, działający przy RCKP w Krośnie, a okazja ku temu była wyjątkowa - Święto Zakochanych, czyli popularne Walentynki. Członkowie Klubu Seniora-osoby starsze, choć wciąż młode duchem, przygotowali wspaniałą zabawę - bal przebierańców połączony z odczytem poezji miłosnej i smacznym poczęstunkiem. Zabawa była przednia, a wyobraźni i wigoru naszym seniorom można tylko pozazdrościć!


Marzec 2014

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego Comenius.

Zgodnie z ustaleniami w czasie wizyty partnerskiej w Rumunii, przedstawione zostały uczniom zasady uczestnictwa w konkursie literackim ´I lived it´, polegającym na napisaniu listu, w którym autor opisze przeżycia dziadków z czasów ich młodości. Zgromadzone prace ukazały nie tylko talent , ale i dużą wrażliwość literacką uczestników. Jury zdecydowało wybrać trzy zwycięskie prace, kierując się kryterium treści i poprawności językowej. Zabierzemy je ze sobą na Litwę, która jest celem naszej kolejnej wizyty partnerskiej, i przedstawimy naszym partnerom.

Wyróżnieni uczniowie to: Weronika Ambrozio, Oliwia Turek i Mateusz Korona.

Poniżej prezentujemy zwycięskie listy.

List Weronika Ambrozio.docx

LIST Mateusz Korona - ang.docx

LIST Mateusz Korona - pol.docx

LIST Turek Oliwia - comenius.docx


Kwiecień 2014

Krośnieńskie Pola Nadziei

Kolejny już raz młodzi ludzie, wśród nich również wolontariusze z grupy projektowej Comenius, kwestowali od rana 13-04-14, na rzecz krośnieńskiego hospicjum.

Akcja ta to doskonała lekcja empatii i współodpowiedzialności za losy osób starszych, zmagających się z nieuleczalną chorobą. W sympatycznej atmosferze, w promieniach wiosennego słońca młodzi ludzie zbierali datki od chętnych krośnian- małych i dużych, które następnie zanieśli do sztabu akcji.

Dobrze jest pomagać innym i czuć się potrzebnym.


Maj 2014

Lekcja szydełkowania z COMENIUSEM

Realizując kolejne zadanie w ramach projektu COMENIUS, grupa projektowa zaprosiła panią Elżbietę, aby zaznajomiła naszych uczniów z tajnikami, niełatwej, jak się okazało, sztuki szydełkowania.

Ta popularna niegdyś forma spędzania czasu wolnego łączyła rodziny, które skupione przy wspólnym stole, oddawały się sztuce tworzenia fantazyjnych serwetek, chusteczek, a nawet ciepłych rękawiczek i szalików. Pierwsze kroki w trudnej nauce szydełkowania nie były łatwe, ale już po chwili mogliśmy podziwiać kolorowe łańcuszki i warkocze z kolorowych włóczek.

Pani Elżbieta pochwaliła naszych twórców i potwierdziła kolejną wizytę w czerwcu- wtedy nauczy nas bardziej skomplikowanych włóczkowych arcydzieł.

Publikacja foto-albumu dokumentującego doświadczenia zdobyte przez uczestników projektu w czasie spotkań z twórcami ludowymi,którzy podzielili się z nami tajnikami sztuki tworzenia aniołów ze sznurka i słomy, malowania jajek i bombek bożonarodzeniowych, szydełkowania i tańca ludowego.


Koordynator: Dorota Ślęczka